آموزش پخت رولت

تاریخچه کیک رولت:
کیک رولت یا رولت سوئیسی (به انگلیسی: Swiss roll)، نوعی کیک اسفنجی است. کیک بصورت نازک پخته شده و سپس بر روی آن مربا یا خامهٔ زده شده به همراه میوه‌های تازه، کرم کره و یا مواد دیگر مالیده شده و سپس پیچانده می‌شود. ممکن است سطح رولت با شکلات پوشانده شود. در هنگام خوردن رولت به عرض ۳–۲ سانتیمتر بریده می‌شود. نوعی که در آن کرم کره بکار می‌رود، دوام بیشتری نسبت از نوع خامه‌ای دارد.

رفع ایرادات احتمالی:
رنگ قهوه‌ای کیک پس از پخت: درجه فر ممکن است تنظیم نباشد. در صورتیکه کیک رولت پس از پخته شدن رنگ قهوه‌ای بخود گرفت باید درجه حرارت فر را روی ۱۶۰ درجه تنظیم کرد.
چسبیدن کیک به کاغذ روغنی: قبل از استفاده از کاغذ باید روی کاغذ را با دستمال کاغذی آغشته به روغن مایع کمی چرب کرد.
ترک خوردن کیک پس از پیچیدن: بعد از درآوردن کیک از فر باید روی آن را با کاغذ روغنی پوشاند تا خشک نشود همانطور سرد شدن بیش از اندازه کیک باعث ترک خوردن آن می‌شود به همین سبب کیک را بهتر است در هنگامی که هنوز گرمای بسیار اندکی در آن باقی مانده پیچاند.
روان شدن طرح بعد از پخت: طرح را باید قبل از ریختن مایه اصلی کمی پخت در غیر اینصورت بعد از ریختن مایه یا هنگام زدن ضربه برای خارج کردن حباب قبل از گذاشتن در فر طرح جاری می‌شود. همانطور کیک را حتماً در فری که قبلاً گرم شده قرار داد. قرار دادن طرح بیش از ۳ دقیقه در فر باعث کوچک شدن طرح و خشک شدن بیش از حد آن می‌شود.
تخت شدن شکل کیک پس از پیچاندن:خامه باید در هنگامی که کیک گرمای خود را از دست داد داخل آن قرار گیرد وگرنه حرارت کیک قوام خامه را از بین می‌برد. همچنین این نوع کیک شیفون بسیار نرم است و بهتر است خامه را بسیار سفت کرد.
در سطح کیک حفره دیده می‌شود: بهم زدن مایه کافی نبوده‌است. هنگام بهم زدن زرده و سفیده باید از کف کاسه، لیسک را طوری حرکت داد که تمام مواد زیر و رو با یکدیگر بخوبی مخلوط شوند. بعد از ریختن مایه به درون سینی فر، باید یکی دو بار با کف دست به پشت سینی کوبید یا سینی فر را بر روی میز به آرامی کوبید تا هوای آن خارج شود.
روی خمیر چروک است: وقتی کیک را از توی فر درآورید بلافاصله یک بار کاغذ روغنی را از آن جدا کنید و بعد دوباره بر سطح آن قرار بدهید در غیر اینصورت کاغذ روغنی آب کیک را بخود جذب کرده چروک می‌شود و اثر این چروکی بر سطح کیک باقی می‌ماند.
وارفتن طرح رنگی ریخته شده بر روی سینی فر در هنگامیکه هنوز بقیهٔ طراحی به پایان نرسیده: سفیده تخم مرغ را کاملاً سفت کنید. از آنجائیکه سفیدهٔ تخم مرغ در هوای معمولی اتاق به سرعت کف می‌کند و همانطور بسرعت کف خود را از دست می‌دهد بهتر است سفیده را تا قبل از زدن در یخچال نگهداری کرد تا دیرتر کف آن بخوابد همانطور افزودن پودر ذرت از بین رفتن کف سفیده جلوگیری می‌کند.

منابع:
ویکی بوک
نماشا

پاسخ

Please enter your comment!
Please enter your name here