حرکت بر فراز نروژ

تاریخچه نروژ:
تاریخ نروژ تا حدود خیلی زیادی متأثر از آب و هوا و پستی و بلندی‌های جغرافیایی آن است. در حدود ۱۰٬۰۰۰ ق.م. همزمان با عقب نشینی لایه‌های یخ به سمت شمال اولین ساکنان سرزمینی که امروز به نام نروژ شناخته می‌شود به آنجا مهاجرت کردند. این مهاجرتها بیشتر به نواحی ساحلی که به دلیل وجود گلف استریم مناطق گرمتری بودند صورت گرفت. این مهاجران برای زنده ماندن به شکار و ماهیگیری می‌پرداختند تا اینکه بین ۵۰٬۰۰۰ و ۴۰٬۰۰۰ ق.م. اولین زیستگاه‌های انسانی که به کشاورزی می‌پرداختند پدید آمدند.

دوره‌های تاریخی

تاریخ نروژ را می‌توان به هشت دوره تاریخی کلی تقسیم کرد که به ترتیب عبارتند از:

دوران پیشاتاریخ
عصر وایکینگ‌ها
قرون وسطی
اتحاد میان دانمارک و نروژ
انحلال اتحادیه و ایجاد اتحادیه جدید با سوئد
دوران جنگ جهانی دوم
پس از جنگ جهانی دوم
دوران پس از اکتشاف نفت

دوران پیشاتاریخ

دوران پیشاتاریخ به دوران پیش از پیدایش وایکینگها گفته می‌شود که به دلیل نداشتن خط و زبان نوشتاری هیچگونه تاریخ و وقایعی ثبت نگردیده و حتی در زمان وایکینگها نیز بیشترین اطلاعات به دست آمده از تاریخ و راه و رسم زندگی آنها از طریق کشورهایی که مورد هجوم وایکینگها قرار می‌گرفتند ثبت گردید. بیشتر تاریخ منطقه اسکاندیناوی به صورت افسانه‌هایی از قهرمانان و خدایانیست که به صورد اشعار و سرودها خوانده می‌شد. همچنین سنگواره‌هایی از شکار حیوانات و قربانی‌های حیوانی و در مواردی حتی انسانی نیز اشاره شده
عصر وایکینگ‌ها

سالهای بین ۸۰۰ و ۱۰۵۰ بعد از میلاد به عصر وایکینگ‌ها شناخته می‌شود. ابتدا در حدود اواخر قرن هشتم وایکینگها با کشتی‌های دراز و سریع خود که به راحتی اقیانوسها را می‌پیمود مشاهده شدند و به مدت چند قرن رعب و وحشت را با حمله به بیشتر کشورهای اروپایی در دلهای مردم و پادشاهان ایجاد کردند. آنها حتی توانستند کشور انگلیس را تحت امپراطوری خودشان قرار دهند.
قرون وسطی
اتحاد میان دانمارک و نروژ

از سال ۱۳۹۷ نروژ با دانمارک و سوئد اتحاد رسمی داشت که تحت امر یک پادشاه مشترک بود. سوئد به تدریج از این اتحادیه جدا شد، اما اتحاد میان دانمارک و نروژ تا سال ۱۸۱۴ باقی ماند. سیاستهای این اتحادیه توسط دانمارک اتخاذ می‌شد و کپنهاگ مرکز فرهنگی این اتحادیه بود. زبان نوشتار دانمارکی بود و مالیات کشاورزان نروژی به پادشاه در کپنهاگ پرداخت می‌کردند.

منابع:
ویکی پدیا
نماشا

برای مشاهده سایر مستندها اینجا کلیک کنید

پاسخ

Please enter your comment!
Please enter your name here